خبرگزاری تسنیم

1402041114052483727873324

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: رویداد «بزرگترین عید» همزمان با دهه ولایت، از ۱۳ تا ۱۸ تیرماه در رسالت ۸۱ به عنوان یکی از مناطق حاشیه شهر مشهد که گسترده محیطی و جمعیتی دارد برگزار می‌‎شود.

حسین باغگلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  مشهد مقدس،   اظهار داشت: ظرفیت‌های شهرداری، تشکل‌های مردمی و هیئات مذهبی برای ایجاد حال و هوای بانشاط در دهه ولایت مشهدالرضا(ع) پای کار آمده‌اند، سعی ما نیز بر این بوده که در این زمینه همراهی لازم را با مجموعه‌های مردمی مختلف، به منظور دادن مجوز و همراهی فضاآرایی شهری داشته باشیم تا شهر امام‌رضا(ع)، جلوه و نمود مضاعفی داشته باشد.

وی با اشاره به اکران‌ها و فضا آرایی شهری که به مناسبت دهه ولایت، از شب عید قربان در سطح شهر صورت گرفته افزود: ۱۵۰ سازه تجاری، ۲۰۰ سازه استرابورد و ۷۰ بیلبورد، پرده الوان، ریسه، آویز، بیرق و پرده‌های بزرگ مقیاس استفاده شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، تصریح کرد: پیام محوری اکران‌های امسال، با مضامین برگرفته از خطبه «غدیر» است.

باغگلی تصریح کرد: شعار محوری سال گذشته، «خبر به ما رسید» بود و امسال هم با تکیه بر خطبه غدیر سعی کردیم فضای خوبی را رقم بزنیم.

توجه به حاشیه شهر با تعریف رویدادهای فرهنگی بین‌المللی

وی عنوان کرد: رویداد «بزرگترین عید» همزمان با دهه ولایت، از ۱۳ تا ۱۸ تیرماه در رسالت ۸۱ به عنوان یکی از مناطق حاشیه شهر مشهد که گسترده محیطی و جمعیتی دارد برگزار می‌‎شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری سعی کرده در ایام دهه ولایت، توجه ویژه‌ای به مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر داشته باشد، گفت: بر همین اساس، اولین رویداد بین‌المللی «بزرگترین عید» در بلوار رسالت، رسالت ۸۱ برگزار و برپا خواهد شد. در این رویداد، ۶ جُنگ با حضور هنرمندانی از کشورهای اسلامی پیش‌بینی شده است.

باغگلی تصریح کرد: جشنواره غذا نیز یکی از برنامه‌های جنبی این رویداد است.توجه به ظرفیت‌های بومی و محلی، تقدیر از خانواده معظم شهدا، تکریم سادات و سنت زیبای دیدار با سادات از جمله ویژه‌ برنامه‌های محوری رویداد «بزرگترین عید» است.

وی با بیان اینکه با برگزاری رویداد «بزرگترین عید» سعی داریم فضای بانشاط و شادی را در ایام مقارن با عید سعید غدیر رقم بزنیم، افزود: با تعریف پیوست‌های جشنواره‌ای و شادمانی و برنامه‌های نورافشانی سعی داریم فضای مفرحی را برای عموم شهروندان، به ویژه مناطق حاشیه شهر رقم بزنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: تفاوتی بین مناطق کم‌برخوردار و برخوردار شهر قائل نیستیم و با تعریف رویدادهایی چون «ماه امت» و «بزرگترین عید» سعی داریم اعتماد به نفس و خودباوری را در ساکنان حاشیه شهر تقویت کنیم و فضا را به سمت ارتقای تعلق خاطر شهروندان نسبت به شهر سوق دهیم.

باغگلی بیان کرد: سعی سازمان فرهنگی بر این بوده تا فضای بانشاط و شاد عید غدیر را پس از عید نیز همچنان استمرار ببخشد.

از اهدای نشان خادم غدیر تا برگزاری جشن ویژه ناشنوایان و پاکبانان

حسین فلاح، مدیر مجمع نکوداشت غدیر نیز امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبریک فرارسیدن عیدبزرگ غدیر با اشاره به اینکه موضوع و وارث غدیر امام زمان(عج) است، اظهار داشت: دانشجویان و جوانان مهمترین و اصلی‌ترین مخاطبان دهه ولایت هستند.

وی ادامه داد: شرکت گروه‌های علمی مجمع نکوداشت غدیر در بیش از ۳۰ جلسه قرآنی در دهه ولایت و دعوت به مطالعه آیات و پژوهش‌های غدیری، ارائه پژوهش‌ها به اصحاب رسانه و دعوت به پیام غدیر ،دعوت پزشکان محب اهل بیت متشکل از ۱۰۰ طبیب حاذق در تخصص‌های مختلف، برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی در هفته بعد از غدیر برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم، تولید کلیپ با موضوع مباهله، برگزاری جشن با حضور هزار نفر از فعالان غدیری، برگزاری جشن‌هایی برای دانشجویان فرهیخته و برگزاری تئاتر و جشن‌هایی برای بانوان و تاکسیرانان، تقدیر از خادمین غدیر که در سطح شهر در پروژه‌های مختلف مشغول به خدمت هستند از برنامه‌های دهه ولایت است.

فلاح مسابقه خطبه غدیر را نیز یکی از برنامه‌های مهمی دانست که با همکاری ستاد فرامین حضرت امام(ره) و شهرداری مشهد با توزیع بیش از ۲۰ هزار خطبه میان شهروندان و ۳ میلیارد ریال جوایز نقدی و غیر نقدی برگزار می‌شود.

مدیر مجمع نکوداشت غدیر خاطرنشان کرد: طراحی ۳۰ تابلوی شهری با هدف نشر مفاهیم خطبه غدیر توسط مجمع نکوداشت غدیر در نقاط مختلف شهر برگزاری جشن در خیابان حر عاملی و حاشیه خیابان قرنی مشهد با حضور هزاران نفر در شب عید غدیر و حمایت از ۶۰ ایستگاه صلواتی در نقاط مختلف مشهد از دیگر برنامه‌های دهه ولایت در مشهد است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت واقعه غدیر و درک آن و خواندن کتاب خطبه غدیر تصریح کرد: ساخت و تولید فیلم کوتاه و نمایش برای روشنگری و ارائه حقایق تاریخی درباره عید سعید غدیر و حواشی آن در قالبی نوین برای دانشجویان و انتشار در بستر فضای مجازی دانشجویی از  دیگر اقدامات است؛ همچنین طرح وارث نیز برای قدردانی و فداکاری و از خودگذشتگی‌های خانواده شهدا طراحی شده است.

فلاح گفت: تهیه بیش از ۲۵۰ بسته معیشتی و توزیع آن در مناطق محروم همراه با هدایای فرهنگی به مناسبت عید غدیر، برگزاری جشن ویژه جامعه ناشنوایان در تالار شهر مشهد با حضور بیش از ۵۰۰ مخاطب ، برگزاری جشن با حضور بیش از ۳۵۰ نفر از معتادان متجاهر تجلیل از پاکبانان و اهدای نشان خادم غدیر برای خدا قوت پیشاپیش غدیر به همراه اهدای هدیه به تعداد اعضای خانواده‌هایشان و برگزاری جشن غدیر برای کودکان از دیگر برنامه های دهه ولایت در مشهد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *